Přejít na obsah Přejít k navigaci pomocí menu
Hervis klub Najít prodejnu
Menu      
mega-count-button-down
Běžecký poradce Lepší běh s našimi 8 tipy

Tip 1: Proč vlastně běhat?

Píchání na straně, málo času, špatné klouby- výmluvy proč neběhat nás napadají denně. Je nejvyšší čas zjistit, co hovoří pro tento nejjednodušší sport světa!

Tip 2: Obuv je nejdůležitějším vybavením

Běhání je sport pro minimalisty. Nepotřebujete totiž mnoho, abyste byli skutečně fit! Zkrátka a dobře - to jediné opravdu důležité je běžecká obuv. Pokud si ale ještě vezmete k srdci některé typy na oblečení a popřípadě si koupíte měřič srdečního rytmu, pak jste dobře vybaveni.

Jistý krok: obuv
Již po 5 km zatíží rekreační běžci každou nohu 400 tunami. Pokud při této zátěži nosíte špatnou obuv, říkáte si o zranění. Přitom nehraje roli, zda jsou boty staré nebo nové. Běhání je zdravé pouze s takovými modely obuvi, které jsou vhodné pro Váš typ běhu a pro Vaše nohy.

Tip 3: Doprovodná tréninková opatření

…po běhu:

  • Vypijte dostatečné množství vody. Není třeba pít drahé iontové nápoje.
  • Po "tvrdém" běhu se doporučuje vypít "proteinový koktejl" (znovu obnoví buněčné struktury).
  • • Regenerační metody využívající teplo (jako například sauna) se příliš nedoporučují
  • Protažení proveďte až cca 15 minut PO tréninku.
  • Při výrazné svalové křeči se doporučuje chladivé ošetření!

Tip 4: Různé techniky běhu

Správná technika běhu vede k efektivnímu běžeckému stylu a tím ke zmenšení svalové zátěže a zvýšení rychlosti.

Tip 5: Jaké jsou zóny tepové frekvence?

Tréninkový program probíhá v souladu s vytyčenými cíli! Od zdravotní zóny přes aerobní zónu až k hraniční zóně. Naučte se poznávat různé tepové frekvence. Tip: S měřičem tepu trénujete zdravě a smysluplně.

Tip 6: Vyladění formy před závodem

Trénujte pravidelně. Delší přestávky v tréninku rychle vedou ke snížení výkonnosti a často také ke ztrátě motivace.

Kromě toho existují některé zásady, které byste měli mít na paměti, abyste efektivně zvyšovali Vaši výkonnost a udrželi úroveň tréninku. Zjistěte si víc!

Tip 7: Strava před závodem a po závodě

Před závodem:
Cílem je doplnit zásobu glykogenu tak, jak je to jen možné. Abyste toho dosáhli, musíte přijímat dostatek uhlohydrátů - pak je to správně.
Po závodě:
Nyní byste měli rychle začít s doplňováním zásob glykogenu. Přitom by měla být strava dobře stravitelná a bohatá na uhlohydráty, jako například chléb, müsli, cornflakes nebo těstoviny s nepříliš tučnými omáčkami. Po závodě také dostatečně pijte, aby doplnily zásoby vody.

Tip 8: Silový trénink a běh

Pro čistý a efektivní běžecký styl, jakožto i za účelem zamezení nadměrného zatížení opěrného aparátu je pro běžce velmi důležitý silový trénink.


Pro optimální držení těla při běhu je obzvláště důležité posilování hrudní, bederní a hýžďové oblasti. Příliš slabá muskulatura může způsobit, že není optimální napětí a držení těla a běžec se "zbortí". To kromě jiného vede ke zkracování kroků a k negativnímu dopadu na výkon - což může mít za určitých okolností za následek přetížení. Toto "zborcení" můžeme často pozorovat v druhé půlce půlmaratonu nebo maratonu.

14 dní na vrácení peněz
14 dní na vrácení peněz
Bezplatné vrácení zboží
Bezplatné vrácení zboží
100% Ochrana osobních údajů
100% Ochrana osobních údajů
Zdarma na prodejnu
Zdarma na prodejnu
Zpět nahoru Zpět nahoru